Музичнi рекорди хору

Чи може спiвати хор так блискавично, майстерно, щоб бути занесеним в знамениту Книгу рекордiв Гiнеса? Уявiть собi, може. I такий випадок стався з нашими земляками на Мiжнародному конкурсi в мiстi Слайго (Iрландiя). Набравши 99 балiв, Камерний хор КИЇВ став переможцем цього престижного змагання. “До чого тут Гiнес?” — запитаєте ви. А рiч у тiм, що максимальний бал обмежувався цифрою 90.I от нова звiстка: 21 грудня 1997 року колектив спiвав у Карнегi-Холi (Нью-Йорк, США), — одному з найпрестижнiших свiтових музичних залiв. Останнiй раз на цiй сценi українськi виконавцi виступали… 70 рокiв тому. Це був хор iм. Кошиця.

Камерний хор КИЇВ — молода зiрка на мистецькому обрiї України. Вона спалахнула несподiвано серед iменитих, заслужених хорових колективiв i засяяла своїм яскравим свiтлом. Заснований в груднi 1990 року, за цей час хор здобув всесвiтнє визнання. Його блискуча серiя перемог на мiжнародних конкурсах вражає: володар Золотого Диплому конкурсу хорiв iм. Шумана (Цвiккау, Нiмеччина, 1992), Першої Премiї конкурсу Музики Церковної (Хайнувка, Польща, 1993), а в 1996 — Гран Прi серед переможцiв минулих рокiв цього ж конкурсу, володар Гран Прi конкурсу в м. Слайго (Iрландiя, 1993), Другої Премiї конкурсу в м. Ланголен (Великобританiя, 1994). Колектив брав участь у вiдомих хорових фестивалях, рiзних за напрямками, жанрами, i всюди показував цiкавi програми, тонко вiдчуваючи стиль, особливостi музичного письма, досягаючи надзвичайної вiртуозностi i майстерностi виконання.

Чим же так приваблює слухачiв, пiдкоряє їх серця цей колектив? Насамперед, щирiстю i довершенiстю виконання, iнтонацiйною виразнiстю, яскравим тембральним забарвленням, тонкою i гнучкою динамiкою спiву, чудовим ансамблем. Хор налiчує 20 спiвакiв, кожен з яких — солiст, але цi талановитi музиканти чудово з’єднуються в один хоровий органiзм, динамiчний дiапазон якого вражає — вiд тонкого pp до насиченого f. Вiриш диригентовi, коли вiн говорить: “В нашому колективi спiвають кращi хористи Києва”. Пiд час виступiв хору ми не побачимо на сценi звичних станкiв — хор весь час знаходиться у русi: вибудовується “пiдковою”, подiляється на квартети, хористи спiвають за сценою, виходять iз залу, мiняються мiсцями i т.д. Немає меж творчiй фантазiї та винахiдливостi артистiв. При цьому спiваки зберiгають iдеальний ансамбль, чудово взаємодiють один з одним. Змiнюється i роль диригента на сценi: ми не побачимо серйозно-академiчного метра, нi, — Микола Гобдич весь час у русi. Iнодi диригент виступає як спiвак (знаменитий розспiв “Тiло Христово”), iнодi ми зовсiм не бачимо його на сценi (при виконаннi народних колядок, щедрiвок), але — наче невидима рука режисера керує всiм дiйством, що вiдбувається.

Микола Гобдич — це диригент нової генерацiї. Йому 37 рокiв, вiн випускник Київської консерваторiї iм. Чайковського, людина талановита, працелюбна, сповнена творчих планiв i новаторських iдей, яка щиро вболiває за культуру України.

“Мрiю зробити концерти бiльш видовищними — поєднати звук зi свiтлом, вносити якiсь елементи оформлення сцени, тобто збагатити вiзуальний ряд. Примiром, виконання симфонiї-диптиха Є.Станковича поєднати з показом слайдiв i т.д., — сказав в своєму iнтерв’ю диригент. — Спiвати два вiддiли, стоячи за станком — це вчорашнiй день. Хорове мистецтво, як, врештi, будь-яке мистецтво, повинно розвиватися”.

Репертуар колективу складають понад сто творiв нацiональної та зарубiжної музики середньовiччя, Ренесансу, Бароко, класицизму та сучасної музики. Хор спiває твори, якi охоплюють перiод часу бiльше шести столiть: вiд знаменитого розспiву ХIV ст. до сучасного джазу i “крутого” авангарду i робить це блискуче, тонко проникаючи в стилiстику музичної мови. Але серцевиною репертуару колективу є музика українського бароко. Це, насамперед, твори Веделя, Дiлецького, Березовського, багато яких було вiдроджено з небуття. Iдеї повернення скарбiв минулого українського мистецтва та вiдкриттю нових цiкавих творiв сучасникiв присвячений фестиваль “Золотоверхий Київ”, який органiзував хор. “Тiльки тому, що цi два пласти безкiнечнi, — зазначив М.Гобдич, — цей фестиваль приречений на вiчнiсть, як i сама музика”.

Незмiнним успiхом користуються у слухачiв i традицiйнi “Рiздвянi вечори”, котрi вже вшосте провiв хор в Колонному залi iм. Лисенка. Ця Рiздвяна казка, прикрашена звичаями та обрядами українського народу, яку виконав хор, наче пiдсумовує роботу колективу на протязi року, показує його величезний творчий потенцiал.

Вже стали iсторiєю трiумфальнi виступи хору в США, попереду новi концерти, поїздки. Хочеться побажати цим талановитим музикантам творчої наснаги, здiйснення планiв, а всiм нам — частiше слухати спiвакiв КИЄВА.

“Одне з головних вiдкриттiв, зроблених мною в Українi — це хорова музика, — зазначив бувший посол США в Українi Вiльям Мiллер. — А хор КИЇВ — один з найкращих в свiтi — гiдний бути музичною емблемою нової України”.

© Неофициальный сайт ЛНМА им. Лысенко
email администратора сайта andsale@hotmail.com